Image Alt

گروه بازرگانی دنا طب

 / اطلاعات  / شنوایی گربه ها

شنوایی گربه ها

شنوایی گربه ها تا چه حد قوی است؟علت درخشش چشم گربه ها در شب چیست؟
شنوایی گربه ها به قدری قوی است که میتوانند صدای پای یک موش را تشخیص بدهند.
دوران بارداری گربه ها ۲۱ روز به طول می انجامد که در این مدت ۳۰ ماهیچه برای حمایت از شنوایی  شروع به رشد می کنند که این تعداد در انسان ها تنها ۶ ماهیچه است.
مانند یک بشقاب ماهواره ایی ماهیچه ها می توانند هر گوش را ۱۸۰درجه بچرخانند تا به سمت صوت قرار گیرند.
فیبر های عصبی شنوایی گربه ۲۰۰۰۰ عدد بیشتر از انسان است، با چنین گوش های حساسی می توانند صدای پای یک موش را از فاصله ۹ کیلومتری تشخیص دهند و همچنین می توانند صدای جیرجیرک را که ۲ اُکتاو بالا تر از صدای انسان هست را بشنوند. به عبارتی گوش گربه ها یک اعجاز مهندسی می باشد.
وظیفه گوش فقط شنوایی نیست، بلکه سایر مهارت های گربه را هم کنترل می کند.گربه ها  معمولا از روی پشت بام نمی افتند اما اگر به سمت پایین پرت شوند به احتمال قوی روی پاهایش فرود می آیند.

بدن گربه ها ۲۴۷ استخوان دارد، یعنی ۴۱ استخوان بیشتر از بدن انسان.بیشتر استخوان های اضافی در ستون فقرات و دم قرار دارند، که باعث می شوند بدن گربه ها بسیار انعطاف پذیر باشند.

سیبیل های گربه:
راز هوشیاری فضایی خارق العاده گربه، فولیکول های سبیل هستند که ۳ برابر عمیق تر از سایر موهای بدن در پوست جنین فرو رفته اند. عصب دور سیبیل ها باعث می شوند تا در برابر تماس بسیار حساس باشند. سیبیل ها به اندازه عرض بدن گربه رشد می کنند تا او را نسبت به فضای مسیر و رد شدن از فضاهای تنگ آگاه سازد به طوری که اگر سبیل های گربه لبه های ورودی را لمس نکند، گربه متوجه می شود که بی هیچ مشکلی قادر به رد شدن از آن مسیر می باشد.

چشم ها:
چشم عامل کلیدی قدرت گربه ها به عنوان شکارچی می باشد.چشم گربه ها  از زمان شکل گیری تا بدو تولد بسته می مانند و پس به دنیا آمدن هنگامی که چشم ها شروع به باز شدن می کنند، آنها نسبت به سر بچه گربه ها بزرگترند.
گربه ها حدودا زندگی شبانه دارند و چشم های بزرگ نور بیشتری را جذب می کنند و دید آنها در شب بسیار عالی است و می توانند با ۴/۱ نوری که یک انسان لازم دارد تا اطراف را ببیند، به راحتی ببینند.
اما چشمان بزرگشان تنها بخشی از این وظیفه را انجام می دهد، راز اصلی وجود یک لایه خاص از سلول های منعکس کننده نور است که در پشت شبکیه رشد می کند و مانند یک آینه عمل می کند.این میزان نور قابلیت تشخیص گربه ها را تقریبا ۲ برابر میکند و همچنین باعث میشود تا چشم های گربه ها در شعاع نور بدرخشد.

Post a Comment

دنا طب

مجموعه بازرگانی دناطب دامپزشکان پارس با نام اختصاری D.T.Group به شماره ثبت ۳۸۲۰۴ درسال ۲۰۱۱ ( ۱۳۹۱ ) با محوریت واردات خوراک و لوازم حیوانات خانگی به مدیریت آقای دکتر محمدرضا زارعی فعالیت خود را آغاز نموده است .